Více o pecích

Teplo ohně ze dřeva je naakumulované ve stěnách (klenbě) pece, je to obrovské množství energie, tento fenomén se nazývá sálavé teplo, tzv. radiační.

Sálání znamená, že teplo je vyzařováno jako neviditelné světlo. Tyto paprsky se šíří vzduchem dokud nenarazí na nějakou překážku, která je pohltí. Výsledkem toho je, že se teplota zasaženého materiálu zvýší. Tento typ tepla je ideální nejen pro tepelnou pohodu člověka, pohled na plápolání ohně uklidňuje a odbourává stres,(sálavé teplo uvolňuje svaly, stimuluje krevní oběh a zvyšuje vitalitu), ale také pro tepelné opracování a úpravu potravin. Sálavé teplo je přirozené a příjemné stejně jako sluneční, protože také sluneční paprsky jsou tepelné sálání. Přírodní zdroje sálavého tepla jsou jednoduše ty nejlepší. Stejně jako slunce vydává pec kromě viditelného infračerveného světla ohně také neviditelné a velmi efektivní teplo využitelné k pečení potravin.

Vytápění pece ohněm ze dřeva je je prastarý, jednoduchý a osvědčený způsob jak efektivním způsobem využívat sálavé blahodárné teplo k přípravě jídla.

Tento způsob tepelné přípravy potravin je i podle prastaré čínské nauky Feng-šuej tím nejzdravějším.

I u nás se zabýval výzkumem a posouzením potravin podle jejich „radiovitality“, tedy hodnoty ne kalorické, ale „vitální“ a její důležitosti a působení na zdraví člověka prof. Kahuda, ještě za dob Československa. Jeho poznatky se shodovaly se světovými výzkumy.

Z výzkumů i mimo jiné vyplynulo – že např. šunka, která má pro náš lidský organismus mizivou hodnotu (radiovitalitu) při klasické tepelné úpravě – se pečením s ohněm ze dřeva stala vysoce hodnotnou pro náš organismus, …

…“šunka uzená dřevem měla 9 600 A° – prý to ale dokázalo infračervené záření hořícího dřeva“……
Vitalita ohně se tedy může tímto způsobem přenést do kvality stravy.
Odkaz na celý a velmi zajímavý článek o radiovitalitě potravin je zde: http://www.celostnimedicina.cz/radiovitalita-potravin.htm